5 najlepszych domowych treningów na bieżni dla lepszego ciałaTrening w domu jest wygodny, niedrogi i może prowadzić do szybkich rezultatów. Kiedy ćwiczysz w domu, trener personalny nie jest w pobliżu, aby poprawić formę lub upewnić się, że nie przeciążasz się. Oznacza to również, że to od Ciebie zależy, czy pozostaniesz tak bezpieczny, jak to tylko możliwe, jednocześnie uzyskując jak najwięcej ze swojej rutyny treningowej. Mając to na uwadze, używanie bieżni do domowego treningu może pomóc Ci osiągnąć wspaniałe rezultaty szybciej niż inne aktywności kardio, takie jak bieganie na zewnątrz lub na torze. Jeśli jesteś nowy w treningu z bieżnią, oto kilka uwag i wskazówek przed rozpoczęciem.

Nie przemęczaj się

Nowi ćwiczący często próbują forsować się do granic wyczerpania i choć jest to realne ryzyko przy każdym rodzaju ćwiczeń, jest szczególnie niebezpieczne, gdy biegasz. Jeśli kiedykolwiek próbowałeś wykonać sprint na bieżni, wiesz, że masz tendencję do chwytania rękami boków pasa. Jeśli Twój chwyt nie jest wystarczająco mocny, lub jeśli się zmęczysz i Twój chwyt zawiedzie, ten dodatkowy ciężar może spowodować, że spadniesz z pasa, co może skutkować poważnymi obrażeniami. Osoby z chorobami serca powinny szczególnie uważać na nadmierny wysiłek fizyczny i przed rozpoczęciem ćwiczeń w domu powinny skonsultować się z lekarzem.

Regulacja nachylenia

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym ćwiczącym, regulacja nachylenia bieżni może pomóc Ci dostosować swój trening. Chodzenie, bieganie lub jogging przy zwiększaniu nachylenia powoduje, że używasz więcej mięśni i spalasz więcej kalorii, więc jest to świetny sposób na zwiększenie intensywności treningu. Możesz też zrobić coś odwrotnego - chodzić lub biegać zmniejszając nachylenie, co sprawia, że trening jest łatwiejszy, ale nadal spalasz kalorie. Bieżnie z funkcją zmotoryzowanego nachylenia pozwalają na zmianę nachylenia za pomocą pilota. Niektóre bieżnie pozwalają na ustawienie docelowego nachylenia, które aktywuje się wraz ze wzrostem prędkości, umożliwiając chodzenie lub bieganie ze stałym nachyleniem. W bieżniach bez silnika można ręcznie regulować nachylenie, jednak płynna zmiana nachylenia podczas treningu może być trudna.

Zachowaj właściwą formę

Jeśli ćwiczysz od jakiegoś czasu, prawdopodobnie słyszałeś o zasadzie 80/20 dla ćwiczeń. Oznacza to, że 80% treningu powinno skupiać się na utrzymaniu dobrej formy, podczas gdy pozostałe 20% możesz poświęcić na maksymalne wyciskanie i próby bicia rekordów. Podczas gdy maksymalny wysiłek fizyczny jest dobrym sposobem na budowanie siły, przekraczanie swoich granic i ulepszanie ciała, próby zrobienia tego podczas ćwiczeń w domu narażają cię na większe ryzyko kontuzji. Ćwiczenie w domu w złej formie niepotrzebnie obciąża organizm, co może prowadzić do bólów, które mogą uniemożliwić wykonywanie ćwiczeń. Używanie bieżni może sprawić, że utrzymanie dobrej formy będzie nieco trudniejsze, ponieważ nie możesz używać ramion ani rdzenia w takim stopniu, jak podczas biegu na zewnątrz. Zachowanie prawidłowej postawy, trzymanie rąk po bokach i patrzenie prosto przed siebie pomoże Ci zachować równowagę i kontrolę.

Często zmieniaj swoją rutynę

Wiele osób, które ćwiczą w domu, ma tendencję do podążania za tą samą rutyną przez miesiące lub lata w jednym czasie. Chociaż konsekwencja jest ważna, jeśli chodzi o ćwiczenia, ważne jest również, aby zachować świeżość i zmieniać rzeczy co jakiś czas. Kiedy ćwiczysz regularnie, twoje ciało w końcu dostosowuje się do aktywności i osiągasz plateau, co oznacza, że przestajesz osiągać lepsze wyniki. Zmiana rutyny może pomóc w zapobieganiu powstawania plateau. Może to również pomóc w zapobieganiu nudzie i frustracji, które często prowadzą do zaprzestania wykonywania ćwiczeń. Jeśli trudno Ci wymyślić nowe pomysły, spróbuj dołączyć do forum internetowego lub grupy w mediach społecznościowych, gdzie inni mogą dzielić się swoimi ulubionymi metodami ćwiczeń w domu.

Śledź swoje treningi

Jeśli ćwiczysz w domu, łatwo jest zapomnieć, ile kalorii udało ci się spalić. Możesz temu zaradzić, śledząc swoje treningi i kontrolując spalone kalorie. Urządzenie do noszenia (takie jak Fitbit) lub aplikacja online może być świetnym sposobem na monitorowanie postępów i utrzymanie odpowiedzialności. Może to pomóc Ci pozostać na dobrej drodze, nawet jeśli nie masz w pobliżu trenera lub przyjaciela, który będzie Cię wspierał.

Najlepsze treningi na bieżni

Bieżnie mogą być używane do czegoś więcej niż tylko chodzenie i jogging. Jeśli chcesz spróbować innego rodzaju treningu, ale martwisz się, że doznasz kontuzji, bieżnie są dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie potrzebujesz żadnego specjalnego sprzętu. Jednak ważne jest, aby zrozumieć, jak prawidłowo korzystać z bieżni i jakie są zagrożenia, zanim skoczysz do jakiegokolwiek treningu. Oto najlepsze treningi na bieżni, które możesz wypróbować:

- The Running Man Challenge - The running man challenge to świetne wyzwanie cardio i fitness. Chociaż wygląda na trudny, może być faktycznie wykonany nawet przez początkujących.

- The Hill Challenge - trening na wzgórzu pozwala Ci chodzić lub biegać pod górę, a także chodzić lub biegać z powrotem w dół.

- Incline Challenge - Incline Challenge również wykorzystuje nachylenie, ale z innymi ćwiczeniami.

- Interval Challenge - trening interwałowy wykorzystuje różne prędkości i nachylenia. Te wyzwania są świetne dla osób, które nigdy wcześniej nie korzystały z bieżni i chcą postawić sobie wyzwanie. Możesz łatwo wyszukać wyzwania online i wybrać takie, które najlepiej pasuje do Twojego poziomu sprawności.